Kaip įsigyti naują projektorių

Jeigu ieškote naujo projektoriaus klasei, susitikimų salei, auditorijai ar namų kino teatrui, vaizdas kurį rodysite turi sukurti gerą jausmą ir įspūdį jūsų žiūrovams. Projektoriaus paieška gali būti pakankamai sudėtinga dėl daygybės parametrų ir techninių terminų. Mūsų pirkimo gidas padės pažvelgti ir suprasti pagrindinius projektirų technius aspektus ir terminus renkantis naują projektorių.

Kontrasto santykis (angl. Contrast Ratio)

Kontrasto santykis yra ekrane matomas skirtumas tarp šviesos ir tamsos, išreikštas skaičiumi. Jei palyginsite ekrane matomą šviesiausią baltą ir tamsiausią juodą spalvas bei šviesos ryškumą, gausite kontrasto santykį (proporciją). Pavyzdžiui, 1000:1 kontrasto proporcija reiškia, kad šviesiausia balta spalva ekrane yra 1000 kartų ryškesnė už tamsiausią juodą.

Taigi, aukštas kontrasto santykis reiškia, jog rodomas atvaizdas bus sudarytas iš neįtikėtinai ryškių ir skaidrių detalių. Kontrastingumas yra ypač svarbus namų kino teatrams, kur dėl aplinkos šviesos bei nepakankamo baltos ir juodos kontrasto matyti visavertį kinematografinį turinį gali būti sudėtinga.

EPSON išskirtininės vertikalios projekcijos (Vertical Alignment – VA) LCD (skystųjų kristalų) technologijoje visiškai juoda yra pirminė spalva, leidžianti projektoriui pasiekti stulbinančiai tikslų spalvų atkūrimą, kontrastingumo santykiu iki 200000:1. 

Raiška (skiriamoji geba, angl. Resolution)

Raiška yra formuojančių vaizdą taškų (pikselių) skaičius. Didesnė raiška reiškia, kad siekiant sukurti ryškesnį ir švaresnį atvaizdą yra panaudojama daugiau taškų. Raiška svarbi vaizduojant detalias lenteles, grafikus, tekstą bei aukštos kokybės vaizdo filmus. Raiška išreiškiama skaičių kombinacija, pavyzdžiui, 1920x1200. Ši indikacija reiškia, kad ekranas talpina 1920 horizontalių bei 1200 vertikalių taškų linijų, kas viso sudaro 2304000 taškų atvaizdą ekrane.Verslo projektorių raiška

 • SVGA (800x600 taškų, 4:3 formatas): SVGA projektoriai yra mažos raiškos bei labiau tinkami paprastiems duomenis, lentelėms ir vaizdo klipams rodyti.
 • XGA (1024x786 taškų, 4:3 formatas): XGA naudojimas plačiai paplitęs. Dauguma kompiuterių naudoja XGA kaip pirminę raišką, todėl XGA projektorių ir kompiuterių sujungimas yra dažnas.
 • WXGA (1280x800 taškų, 16:10 formatas): WXGA yra plačiaekranė XGA versija – vaizduojanti tą pačią vertikalią raišką, tačiau suteikianti 20% daugiau horizontalios raiškos. Tai gana įprasta planšetiniams kompiuteriams bei išmaniesiems telefonams.
 • WUXGA (1920x1200 taškų, 16:10 formatas): WUXGA tampa standartu aukštesnio lygio planšetiniams kompiuteriams ir darbo kompiuteriams. Be to, WUXGA naudojamas instaliacijų projektoriams bei didelėms erdvėms, reikalaujančioms ryškaus aukštos kokybės turinio.

Namų kino projektorių raiška

 • 720p (1280x720 taškų, 16:9 formatas): šis formatas dažniausiai naudojamas filmų namų sąlygomis rodymui ir atitinka 720p HDTV standatą.
 • 1080p (1920x1080 taškų, 16:9 formatas): šiuo metu tai yra standartinis formatas namų kinui. Jis atitinka 1080i/1080 pHDTV transliaciją bei Blu-ray (mėlynojo spindulio) formatą.

Projektorių tipai pagal technologijas

Pagrindinės šiuo metu plačiai naudojamos yra dvi 1-chip DLP (Digital Light Processor) ir 3-chip 3LCD (Liquid Crystal Display) technologijos.

Visuose EPSON projektoriuose naudojama 3-chip 3LCD technologija dėl efektyvaus ryškių ir tikroviškų paveikslėlių atvaizdavimo. 3LCD projektoriai pasižymi aukštu spalvotu bei nespalvotu ryškumu. 1-chip DLP technologija spalvai aktyvinti naudoja besisukantį spalvų ratą, kuris sukuria mažesnę spalvotos šviesos išeigą nei 3LCD technologija. Pastarojoje spalvoto rato nėra, todėl nėra ir kitimų tarp juodai balto ir spalvoto ryškumo.

Spalvotas ir nespalvotas šviesos srautas (ryškumas)

Šviesios srautas nusako projektoriaus skleidžiamos šviesos ryškumą ir yra matuojamas liumenais. Kuo didesnis projektoriaus ryškumas, tuo didesnis bus liumenų kiekis, o tuo pačiu, ir didesnė projektoriaus kaina. Galite rinktis iš skirtingų ryškumų projektorių įvairovės.

Rinkdamiesi projektorių, įsitikinkite, kad jis turi dvi liumenais apibrėžiamas ypatybes – spalvotą ir nespalvotą šviesos srautą. Skirtumai tarp aparatų ir juos gaminančių prekės ženklų gali būti dideli, todėl šis rodiklis turi būti išmatuotas ir nurodytas atskirai, taip užtikrinant tikslią informaciją. Jei nurodoma tik viena liumenų klasė, įprastai tai reikš tik nespalvotą projektoriaus skleidžiamos šviesos ryškumą. Spalvotasis ryškumas tokiu atveju gali būti ir tik trečdalis nurodytų liumenų kiekio.

Jums reikalingą projektoriaus ryškumo kiekį sąlygoja tai, kokioje patalpoje – šviesioje ar tamsioje – pastarasis bus naudojamas. Pavyzdžiui, namų kino projektoriams, kur šviesos yra minimaliai, prireiks mažiausiai 1500 liumenų. Mokyklų klasėms, konferencijų salėms ar patalpoms su langais geriausiai tiks projektoriai su mažiausiai 2500 liumenų. Didelėms auditorijoms ar paskaitų salėms liumenų prireiks dar daugiau. Kuo šviesesnė patalpa arba didesnis atstumas tarp projektoriaus ir rodomo vaizdo – tuo didesnį šviesos srautą turinčio projektoriaus reikės. 

Nuotolis ir išdėstymas

Projektoriaus išdėstymas patalpoje ir projektuojamo atvaizdo dydis priklauso nuo pačios patalpos ypatumų, todėl prieš lanksčiai ir patogiai projektuojant turite apžvelgti projektoriaus atstumą nuo ekrano ir kitas technines savybes. Projekcijos nuotoliu vadinamas atstumas tarp projektoriaus ir ekrano ant kurio projektuojami atvaizdai.

Keli dažnesni projekcijos nuotoliai yra:

 • Ilgo nuotolio projekcija: leidžia formuoti labai didelius vaizdus. Šio tipo nuotolis įprastas patalpos lubų viduryje įmontuotuose projektoriuose.
 • Trumpo nuotolio projekcija: leidžia formuoti didelius vaizdus bei mažina šešėlius ir akių spindesį. Šio tipo nuotolis įprastas sienoje ar lubose arčiau sienos įmontuotuose projektoriuose – gana arti ekrano. Trumpo nuotolio projekcija dažniausiai reiškia nuo 3 iki 8 pėdų atstumą nuo projektoriaus iki ekrano.

Labai trumpo nuotolio projekcija: virtualiai panaikina šešėlius ir akių spindesį. Šio tipo projekcija įprasta ant sienos, ant lubų šalia sienos įmontuotuose ar ant stalo žemyn nukreiptuose projektoriuose. Labai trumpo nuotolio projekcija reiškia nuo 0 iki 4 pėdų atstumą nuo projektoriaus iki ekrano.

Instaliacinio projektoriaus pažangios savybės

3D grupavimas
EPSON projektorių trimatis grupavimas naudojant du projektorius sukuria įspūdingą dvigubo ryškumo vaizdų patirtį. Poliarizuoti filtrai kartu su nedidelės kainos stiklais paverčia žiūrėjimo patirtį itin maloniaPadalintas ekranas (Split Screen)
Padalinto ekrano galimybė leidžia rodyti nuo dviejų iki keturių skirtingo formato atvaizdų vienu metu viename ekrane. Tai ypač paranku bendradarbių susirinkimams, prezentacijoms ar vaizdo konferencijoms.DICOM
Skaitmeninis vizualizavimas ir duomenų perdavimas medicinoje (DICOM) suteikia galimybę atkurti itin tikslius atspalvius pažangiems medicininiams vaizdiniams, pavyzdžiui, rentgenui.

Vaizdo suliejimas (Edge Blending)
Keli projektoriai naudojami vaizdui koreaguoti: iš dalies uždengti vieną vaizdą kitu be jokių šviesių dėmių sutampančiose vietose. Šią funkciją turintys projektoriai idealiai tinka meno galerijoms, vaizdinėms sienoms, vadovavimo centrams ar scenoms.DCDi
Tiesioginis ryšio perpynimas (DCDi) yra vaizdo žymė, kuri pagerina filmo reprodukciją perpinant vaizdo turinį, sumažinant  spaudimo sukeliamus garsus bei stiprinant ryškumą.

360 laipsnių projektorius
360 laipsnių projektorių galite naudoti iš bet kurio pageidaujamo taško, aparatą įtvirtinant pozicijoje su 360 laipsnių kampo spinduliu. 

Daugiau informacijos apie instaliacinio projektoriaus pažangias savybes: lempos eksploatacija ir priežiūra 

Projektoriaus eksploatavimo kaštai ir patikimumas priklauso nuo vieno pagrindinio kriterijaus – lempos naudojimo ir priežiūros ypatumų. Svarbi projektoriaus detalė yra filtrai, kurie saugo lempą ir projektoriaus variklį nuo dulkių susidarymo, veikimą daro patikimu, o priežiūrą – nesudėtinga. Kai kurie projektoriai yra befiltriai ir nors šiuo atveju nereikia rūpintis filtro keitimu, visgi tokiu atveju nėra ir būdo apsaugoti lempą nuo išorinių aplinkos veiksnių, tokių kaip dulkės ar drėgmė, kurie daro didelę įtaką lempos veikimo trukmei. Įsigydami projektorių, atkreipkite dėmesį, kad lempa būtų ilgo veikimo – pageidautina bent 3000 valandų (maždaug 5000 valandų yra įprasta trukmė).

Galiausiai, svarbu pasirūpinti ir operatyvia projektoriaus technine priežiūra ir pagalba gedimo atvejais. Pasirūpinkite galimybe gedimo atveju susisiekti su techninės pagalbos atstovu telefonu bei pakeisti projektorių tvarkingu, kol vyks senojo remonto darbai. Tokia pagalba, ypatingai kritinėse situacijose, ženkliai sumažina galutinius projektoriaus eksploatacijos kaštus.

Naudojimo palengvinimas

Sklandžiam projektoriaus naudojimui svarbios kelios funkcijos, kurios leidžia atlikti greitus nustatymus ir naudoti įrenginį iš karto. Štai kelios jų:

 • HDMI – momentinis ir nesudėtingas skaitmeninis vaizdo ir garso perdavimas aukštos raiškos įrenginiais, leidžiantis skaitmeniniam srautui tekėti vienu kabeliu.
 • Bevielis ryšys (Wireless Capability) – leidžia projektuoti turinį be kabelio (įmanomas daugeliu įrenginių).
 • Vertikali ir horizontali atvaizdų korekcija – leidžia ekrane operatyviai išrikiuoti asimetriškus atvaizdus.
 • Momentinis įjungimas/išjungimas (Instant on/off) – jokio papildomo laukimo, kol projektorius įšils ar atvės.

Jungtys

Projektoriams prijungti naudojamos kelios jungčių rūšys: USB, VGA, Component, HDMI ir DisplayPort. Dauguma jungčių tipų yra suderinamos kryžminiu arba atgaliniu būdu naudojant adapterį.

 • USB „Plug and Play“ – EPSON projektoriuose ši technologija projektuoja vaizdus naudojant tik USB jungtį ir pašalina masyvius VGA laidus bei varžančias kompiuterines funkcijas.
 • Bekompiuteris skaidrių rodymas (PC-free slideshow) – ši jungtis leidžia rodyti skaidres ir nuotraukas be kompiuterio, prijungiant USB jungtį ar skaitmeninę kamerą tiesiai prie projektoriaus. Tinkamas JPG, BMP, GIF bei PNG failų formatas – tiesiog prijunkite turimą įrenginį į USB jungties vietą ir jūs pasiruošę vaizduoti paveikslėlius ar demonstruoti skaidres.
 • USB – USB universalioji jungtis gali būti prijungiama ar atjungiama, ir kol įrenginys jau veikia (hot swapping – sukeitimas neišjungus). USB įrenginiai yra savaiminės identifikacijos, o pats USB atitinka „Plug and Play“ koncepciją, tad instaliavimas ir nustatymas pakankamai nesudėtingas.
 • HDMI – skaitmeninė sąsaja suderinama su naujausiais nešiojamais kompiuteriais, Blu-ray ir kitais vaizduokliais bei leidžia projektuoti aukštos raiškos vaizdo ir garso duomenis naudojantis tik vienu laidu.
 • Vaizdo sąsaja (DisplayPort) – nesudėtinga didelio pralaidumo jungtis, leidžianti perduoti vaizdo ir garso duomenis viena jungtimi. Sukurta veikti daugelyje įrenginių – nuo kompiuterių, monitorių, televizorių iki kamerų, DVD grotuvų ir tt. Ši jungtis veikia ir su senesnėmis technologijomis, o naudojant adapterius gali būti suderinama su VGA, DVI ar HDMI.

Šaltinis: EPSON